Obrusy żakardowe - żakardowa jakość
Kiedy mowa o ponadczasowej elegancji, to na myśl przychodzą nam dwa rodzaje dekoracji stołów - gładkie, białe obrusy i obrusy żakardowe. Te drugie w ostatnich latach stały się niezwykle uniwersalną dekoracją wnętrz, a to za sprawą pewnego zróżnicowania wzorów i odejścia od klasycznych róż na rzecz motywów geometrycznych i bardziej finezyjnych ?zawijasów?, ale też bardzo romantycznie tkanych wzorów przypominających przepiękne koronkowe suknie ślubne i wieczorowe? zapewne z tego powodu, to paniom obrusy żakardowe szczególnie przypadły do gustu. Ale poza urzekającym wyglądem te obrusy mają jeszcze kilka zalet - są bardzo wytrzymałe, zachowują swoje właściwości przez długie lata i nie trzeba ich prasować. Jednak błędem jest kojarzenie żakardu wyłącznie z obrusami, ponieważ metoda tkania na maszynie żakardowej umożliwia tworzenie wielkoformatowych motywów, a tak powstałe tkaniny wykorzystuje się do szycia żakietów i marynarek, płaszczy, ale też w meblarstwie jako tkaniny obiciowe i nasze ulubione - dekoracje tekstylne - poduchy ozdobne, firany i oczywiście wspomniane obrusy.
Mnogość wzorów i kolorów obrusów z żakardu
Obrusy żakardowe występują w czterech kształtach - kwadratowym, prostokątnym, owalnym i okrągłym. Co do wzorów, to ich mnogość ograniczona jest jedynie wyobraźnią projektanta, a ich produkcję ułatwia możliwość komputerowego kreowania motywu, choć tu akurat niewiele się zmieniło od przeszło dwustu lat. Wśród wzorów nadal królują kwiaty, rośliny oraz fantazyjne przeplatanki i właśnie te najbardziej ponadczasowe i uniwersalne wzór dostępne są na naszej stronie internetowej. Obrusy żakardowe występują w podstawowej kolorystyce - klasycznej i uniwersalnej, ograniczając się do bieli, kremów, delikatnych beży i ich połączeń. Obok żakardów równie atrakcyjnie na stołach wyglądają zachwycające od pokoleń kunsztem wykonania obrusy haftowane. Rozwój technologii i tu miał swój udział zmieniając sztukę mozolnego wykonywania haftów w masową produkcję maszynową. Jakość wzorów projektowanych komputerowo mocno nie odbiega od pierwowzoru, a cena pozwoliła na upowszechnienie tkanin zdobionych haftami. Choć kolorystyka jest znacznie bogatsza niż w przypadku materiałów żakardowych, to obrusy z haftami lubują się we wzorach florystycznych jak wcześniej wspomniane żakardy. Niezmiennie od lat wykonuje się tylko obrusy na szydełku, co tym bardziej dodaje im uroku i ekskluzywności. Czasochłonnie dziergane z kordonka najczęściej występują w białym lub kremowym kolorze, jednak nie ma tu ograniczeń, a wprawne dłonie rzemieślnicze są w stanie łączyć ze sobą różne kolory nici w celu pogłębienia wzoru. Będąc w temacie wzorów - nie będzie niczym odkrywczym oznajmienie, że i tu najczęściej występują motywy kwiatowe, choć dla odmiany - znakomita część obrusów i serwet szydełkowych wygląda jak starannie utkana pajęczyna. Wszystkie te dekoracje stołów - obrusy żakardowe, haftowane i szydełkowe występują w bardzo różnych rozmiarach, przez co mogą pełnić zarówno funkcję obrusa jak i bieżnika, zdobić stół w jadalni i stolik kawowy w salonie.
Żakardowe obrusy do klasycznych i nowoczesnych wnętrz
Klasyczne stylizacje wnętrz i obrusy żakardowe to duet wręcz idealny - są dla siebie stworzeni. Podobną sympatią do klasyki pałają też obrusy haftowane i obrusy na szydełku. Wszystkie te dekoracje stołów są bardzo romantyczne, będą zatem świetnie wyglądać nie tylko we wnętrzach klasycznych, ale też prowansalskich i rustykalnych. Nie da się ukryć, że te dwa ostatnie są nowoczesnymi aranżacjami starszych wzorców, dlatego można takim wnętrzom nadać odrobinę świeżości. Kładąc kremowy, ażurowy obrus żakardowy na brązowym i oczywiście większym obrusie osiągniemy efekt ciekawego podbicia i zaakcentowania wzoru. Takie wariacje kolorystyczne będą nadawały wnętrzu rustykalnego ciepła korespondując niejako z wyobrażeniem kawy z mocno spienionym mlekiem albo kakaowego ciasta posypanego cukrem pudrem. Prowansalska jadalnia nabierze ciekawego wyrazu gdy stół przykryjemy gładkim obrusem w kolorze brudnego błękitu lub złamanej śliwki, a na wierzch położymy bogato zdobiony obrus żakardowy. Przełamiemy w ten sposób typowe połączenie bieli i drewna, które choć piękne - może się opatrzyć. Podobny efekt osiągniemy we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym - tam obrus lub bieżnik żakardowy możemy dla kontrastu zestawić z gładkim obrusem w kolorze ciepłego bordo, oliwkowej zieleni, a nawet ciemniejszego beżu. Zabawa formą to ogromna przyjemność zarówno dla nas jako twórców dekoracji tekstylnych, ale przede wszystkim dla tych, którzy z naszych produktów korzystają na co dzień i eksperymentują z różnymi elementami wystroju.
Obrusy haftowane - maksi dekoracje w wydaniu mini
Dekoracje żakardowe są okazałe z natury, a wnętrze nie wymaga szczególnie zastosowania dodatkowych elementów żeby dobrze wyglądać. Wystarczy na drewnianym, prostokątnym blacie położyć owalny żakardowy bieżnik by stół nabrał elegancji. Równie pięknie będzie wyglądała biała, okrągła szydełkowa serweta na stole w kolorze ciemno orzechowym - nie potrzeba wiele bo już sama sztuka szydełkowania robi niesamowite wrażenie. Haftowane obrusy i bieżniki możemy traktować analogicznie tylko ten jeden element wystroju jest potrzebny by pomieszczenie wyglądało okazale i bogato. Te tekstylne dekoracje są ewenementem, ponieważ będąc jedyną ozdobą wnętrza są w stanie nadać mu konkretnego stylu, ale mogą też być traktowanie jako indywidulane a zarazem całościowe czy raczej kompletne dekoracje.
Spójność wzoru w jednym pomieszczeniu
Warto pamiętać, że dekoracje żakardowe i haftowane występują też w wersjach pomniejszonych - idealnych na niewielkich rozmiarów stoliki kawowe. Mowa oczywiście o bieżnikach i serwetach oraz niewielkich rozmiarów obrusikach szydełkowych, które swoim urokiem wypełnią romantyczny salon. Jeśli jednak wnętrze domu jest jedną dużą przestrzenią otwartą podzieloną umownie na strefy, to powinno się zachować spójność dekoracji i stylu. Dlatego obrus żakardowy na stole w jadalni będzie wyglądał bardzo dobrze gdy w jego sąsiedztwie na stoliku kawowym znajdzie się bieżnik żakardowy od kompletu lub z chociaż podobnym wzorem. Wnętrze bardziej romantyczne, nawiązujące do sielskości wiejskich wakacji cudnie można wypełnić tamtejszym folklorem - obrus szydełkowy na kuchennym stole, serweta na komodzie albo dla przykucia uwagi te same serwety zawieszone na ścianach w antyramach. Takie przykłady aranżacji można mnożyć, jednak powinny one być spójne z konkretnym wnętrzem, dlatego nasi pracownicy z chęcią doradzą, podpowiedzą i pomogą wybrać idealne dekoracje żakardowe, haftowane i szydełkowe do każdego domu.