Nadaj wnętrzu lekkości ? wybieramy najpiękniejsze materiały na zasłony do salonu
Wprowadź harmonię do swojego salonu ? materiał na zasłony dopasowany do stylu pomieszczenia
Wybór tkaniny na zasłony przemyśl najpierw pod kątem stylu swojego salonu. Inne materiały będą wyglądać dobrze w skandynawskim salonie, inne w pomieszczeniu w stylu glamour, a jeszcze inne w nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach. Pamiętaj, że dopasowanie zasłon i firan do ogólnego stylu wnętrza to pierwszy krok do udanej aranżacji, która będzie wyglądać harmonijnie i schludnie.
- W stylu nowoczesnym dominuje prostota i funkcjonalność. Geometryczne kształty, klasyczne kolory i ozdoby dobrze uzupełnią tradycyjne, jednokolorowe zasłony z bawełny lub lnu. Jeśli wolisz materiały wzorzyste, wybierz tkaniny z geometrycznymi i powtarzalnymi motywami.
- Styl minimalistyczny bywa dość podobny i często łączony ze stylem nowoczesnym. Wyróżnia się on prostą formą i brakiem zbędnych dodatków czy zdobień, co może nadawać nieco surowego charakteru. W takich salonach dobrze sprawdzą się jednokolorowe materiały na zasłony, najlepiej w stonowanym odcieniu dobranym do kolorów znajdujących się we wnętrzu.
- W niezwykle modnym stylu loftowym tkaniny na zasłony to dekoracje ocieplające nieco charakter surowego wnętrza. W loftowych salonach świetnie prezentują się zasłony z organzy, lekkie tkaniny tiulowe i modele z satyny.
- Szukasz zasłon do salonu w stylu skandynawskim? Weź pod uwagę gruby materiał na zasłony zdobiony wzorami, w tym zwłaszcza geometrycznymi. W skandynawskich wnętrzach dobrze wyglądają również tkaniny z motywami roślinnymi.
- Jaki wybrać materiał na zasłony do salonu w stylu glamour? Przepych i dekoracje obecne w takich aranżacjach to świetna okazja do wyboru grubych tkanin welurowych. Dobrym wyborem mogą być także zasłony z satyny, która charakterystycznie się mieni oraz eleganckie zasłony z jedwabiu.
Materiał na zasłony: jak dobrać odpowiedni kolor i fakturę tkaniny?
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest kolor materiału na zasłony, który powinien dobrze komponować się z barwami w aranżacji salonu. Jak znaleźć idealny odcień? Weź pod uwagę kilka kwestii, w tym przede wszystkim kolory posiadanych mebli, innych tkanin obecnych w salonie, a także ścian i podłóg.
Jeśli utrzymujesz salon w stonowanych odcieniach beżów, bieli, brązów albo szarości, wybierz lekki materiał na zasłony w kolorze, który nie zdominuje wnętrza. Coraz modniejsze są także rozwiązania, w których wśród stonowanych odcieni pojawia się przełamujący je, nieco mocniejszy kolor. Jeżeli właśnie w taki sposób aranżujesz swój salon, zwracające uwagę kolorowe materiały na zasłony mogą stać się w nim akcentem podkreślającym styl. W przypadku tkanin dwustronnych ich kolor i wzór będzie się pięknie prezentować również z zewnętrznej strony okna.
Jak wybrać odpowiednią fakturę tkaniny na zasłony? Ma ona szczególne znaczenie w modnych aranżacjach pełnych surowych materiałów jak drewno czy beton. W takich salonach sprawdzą się szczególnie zasłony z lnu o charakterystycznej fakturze oraz tkaniny zaciemniające, w tym przede wszystkim materiał welurowy na zasłony, który jest miękki i przyjemny w dotyku.
Urządzamy przytulny salon ? lekkie zasłony z bawełny i lnu
Trendy we wnętrzach w 2023 roku jasno wskazują, że lekkie materiały na zasłony i firany to jedne z aktualnie najmodniejszych. Świetnie wpisują się one w nowoczesne wnętrza, dodając im nieco przytulności. To przydatne zwłaszcza w minimalistycznych salonach, które przez surowe faktury i proste kształty mogą potrzebować kilku przytulnych akcentów.
Lekkie zasłony z bawełny i lnu, a także organzy, układają się pod wpływem podmuchu wiatru i przyjemnie rozpraszają światło. Dla wzmocnienia ich przytulnego wyglądu możesz wybrać długie zasłony, w których dolna część tkaniny zawinie się na podłodze.
Salon w stylu glamour ? zasłony z weluru i tafty o eleganckim wykończeniu
Jak zaplanować aranżację okna w salonie urządzonym w stylu glamour? Takie wnętrza są bogato zdobione i wypełnione dekoracjami, charakterystycznymi zdobieniami i wręcz eklektycznymi akcentami. Wybierając materiał na zasłony zaciemniające jak i dekoracyjne nie musisz więc ograniczać się do jednolitych i stonowanych kolorystyczne propozycji.
Chcesz sięgnąć po tkaniny w mocnym kolorze, o zwracającej uwagę fakturze lub wzorze? Wybierz grube zasłony z welwetu lub tafty, na przykład materiał w klasycznym głębokim bordowym kolorze. W wielu wnętrzach dobrze sprawdzają się również kolorowe zasłony z poliestru, grubej bawełny oraz satyny.
Klasyczne tkaniny, które nigdy nie wyjdą z mody ? zasłony z organzy, satyny i jedwabiu
W klasycznych wnętrzach aranżacja okna ma być funkcjonalna, prosta, a zarazem schludna i elegancka. Częstym wyborem pod kątem materiału na zasłony są więc jednolite tkaniny w stonowanych kolorach. Dobrze uzupełniają one eleganckie wnętrza w jasnych kolorach z ciemniejszymi kontrastami.
Jeśli aranżujesz wnętrze w klasycznym stylu, ale nie ograniczasz się jedynie do stonowanych kolorów, tkaniny na zasłony w mocniejszych odcieniach mogą być świetnym wyborem. W takich aranżacjach postaw na wykończenie i meble w delikatnych kolorach i uzupełnij je ciekawszymi kolorystycznie tkaninami, w tym zasłonami, narzutami, czy dekoracyjnymi poduszkami ułożonymi na kanapie.
Materiał na zasłony, który się nie gniecie: poliester, poliamid i welwet
Jaki materiał na zasłony się nie gniecie? To ważne pytanie zwłaszcza w przypadku zasłon wybieranych do okien o dużej powierzchni. Długie zasłony mogą wymagać żmudnego prasowania i to nie tylko po praniu ? niektóre materiały mogą gnieść się także przy codziennym użytkowaniu zasłon. Za tkaniny, które się nie gniotą, uznaje się przede wszystkim poliester, poliamid i gruby welwet.
Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, jaki materiał na zasłony się nie gniecie, ale i fakt, jak dane materiały układają się pod wpływem wysokiej temperatury żelazka. Zasłony z bawełny, choć zwykle wymagają prasowania po praniu, łatwo poddają się działaniu wysokiej temperatury, więc prasowanie przebiega szybko i sprawnie. Łatwo prasuje się także lekkie zasłony z organzy, zwłaszcza przy użyciu pionowej parownicy.